2023 Yılı Öğretmenlik Mülakat Soru ve Cevapları

2023 Yılı Öğretmenlik Mülakat Soru ve Cevapları

2023 Yılı öğretmen atamalarında sorulacak olan, soru ve cevaplar neler? Öğretmen atamalarında mülakat soruları olarak hangi sorular çıkıyor? Öğretmenlik mülakat soru ve cevapları neler? Öğretmen mülakatlarında hangi sorular çıkıyor? Geçtiğimiz yıllarda mülakatlarda hangi sorular çıktı? Mülakat soruları hangi konulardan oluşuyor?
2023 Yılı öğretmen atama takvimi MEB tarafından yayınlandı. Ataması yapılacak olan 45 bin öğretmen mülakata girecekler. 

Mülakat esnasında nasıl giyinmeli?

Öğretmenlik mülakatında, kadın adaylar abartı saç ve makyajdanuzak durmalıdır. Takım pantolon, ceket veya etek ceket tercih edebilirsiniz. Takıdan ise mümkün olduğunca uzak durmalısınız. 

Erkek adaylar ise, saç sakal traşı, temiz görünmeleri için önem arz etmektedir. Klasik bir takım elbise daha şık görünmelerini sağlar.


Geçtiğimiz yıllarda öğretmen mülakatlarında çıkan soruları sizler için derledik. 

1-) Japonya‘da atom bombası atılan şehirler? Hiroşima ve Nagasaki

2-) İşitsel materyallerin eğitimde kullanımını açıklayınız ve örnek veriniz. Öğrenmelerin hem daha çabuk hem de daha kalıcı izli olmasını sağlar. Eğitim ve öğretim etkinliklerinin daha verimli olmasını sağlar. Öğrenmeyi kolaylaştırır ve somutlaştırır. Laf kalabalığını önler. Bilgilerin sunuluşunda ve akışında düzen sağlar. Kullanımı kolaydır ve araçlar ucuzdur. RADYO: Derste bilgilerin anında yayınlanmasını ve dinlenilmesini sağlar. TEYP, KASET ve CD: Öğrencilerin kendi konuşmalarını dinleyip değerlendirmesini ve dersler için hazırlanmış kaset d’lerin sınıf ortamında dinlenmesini sağlar.

3-) Taksonomiye göre bilişsel alan basamakları hangileridir? -BİLGİ: Öğrenci kendine öğretilen bilgiyi hiç değiştirmeden söyler, yazar, gösterir veya hatırlarsa bilgi düzeyindedir. -KAVRAMA: Öğrenci verilenlerden yola çıkarak öncesinde olanlarla sonrasında olabilecekleri tahmin eder. -UYGULAMA: Öğrenci bilgiyi gerçek hayatta kullanıyor veya verilenlerden yola çıkarak problem çözebiliyorsa bu düzeydedir. -ANALİZ: Öğrenci bütün halindeki bilgiyi mantıklı parçalara ayırabiliyorsa bu düzeydedir. -SENTEZ: Öğrenci parçaları birleştirerek özgün bir bütün oluşturabiliyorsa bu düzeydedir. -DEĞERLENDİRME: Öğrenci ölçüt kullanarak yorum yaparsa, eleştiri getirirse veya yargıda bulunursa bu düzeydedir.

4-) İstanbul’daki 3.köprünün ismi? Yavuz Sultan Selim Köprüsü

5-) Öğretmen arkadaşlarınıza nasıl model olursunuz? Belli hedeflere sahip olurum. Pozitif tutum içinde olurum. Mizah anlayışına sahip olurum. İstikrarlı ve ilham verici olurum. Öğrencilerimin ihtiyaçlarına uyum sağlayarak öğretmen arkadaşlarıma örnek olurum. İşimden keyif alırım. Tavsiye almaktan çekinmem. Kalıpları kırmayı bilirim. Amacımın bilincinde olurum. Velilerimle iletişim halinde olurum.

6-) Sınıf tekrarı getiren durumlar nelerdir? Devamsızlık ve başarısızlık.

7-) Otokratik öğretmen tanımı? Esasici, baskıcı, kural koyucu, cezalandırıcı, disiplin düşkünü, geleneksel, planlı…

8-) Akıllı tahta ile projeksiyonun farkı nedir? Projeksiyon cihazı bilgisayardan aldığı görüntüleri tahta yüzeyine yansıtır. Akıllı tahta yüzeyindeki dokunmayı algılar ve bu şekilde tahta yüzeyi interaktif bir bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olur.

9-) Ergin olmamış çocuk üzerinde anne babanın sahip olduğu hak nedir? Velayet hakkı.

10-) Bilgisayar destekli öğretimin faydaları ve zararları nelerdir? FAYDALARI: Bilgiye hızla ulaşmayı, kolay veri aktarımını, zamandan tasarrufu, sözlerle anlatılamayan olayları anlatmayı ve bazı konuların eğitici oyun oynatılarak daha zevkli bir şekilde işlenilmesini sağlar. Öğrencilerin bireysel yeteneklerini ortaya çıkarır. Eğitimde ezberciliğin önüne geçer. Tüm dünyadaki öğrencilerin aynı bilgilere ulaşmasını sağlar. Kendi kendine öğrenmeyi mümkün kılar. ZARARLARI: Kişilerarası iletişimi engeller. İlginin başka yönlere kaymasına sebep olur. Yanlış bilgilere de ulaşmaya neden olabilir. Zamanı kötü yönlerde harcamaya neden olabilir. Depolanan bilgilerin kaybolma olasılığı olduğu için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Sağlık sorunlarına neden olabilme ihtimali vardır. Küçük bir elektrik kesintisinde bile ders bölünebilir.

11-) Japonya’nın yaptığı ve İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren baskın hangisidir? Pearl Harbor Baskını (1941)

12-) İlk Türk Beylikleri nelerdir? Saltukoğulları, Mengücekoğulları, Danişmentoğulları, Artukoğulları, Çaka Beyliği

13-) Öğrenmeyi öğrenme hangi düşünme tekniğidir? Aktif Öğrenme.

14-) Kapadokya hangi iki volkanik dağ arasındadır? Doğuda Erciyes Volkanından, batıda Karacadağ-Karadağ Volkanı arasındadır.

15-)’ Öğretmenlik mesleği duygulardan arındırılamaz’ cümlesi ne anlatmaktadır? Öğretmenlik tıpkı tiyatro sahnesi gibi aynı dekor aynı öğretmen aynı ses tonu aynı konu bu şekilde olamaz. Öğrenciler bana şunu öğrettiniz öğretmenim diye dönmüyorlar. Bir duygu verebildiyseniz ona dönüyorlar. Öğretmen öğrencide bilgiyi değil, duyguyu bırakır. Öğrencilere sevgiyle bakabilmeli ve güven duygusu aşılamalıyız.

16-) Yazıyı icat eden ilk çağ uygarlığı? Sümerlerdir.

17-) Öğrencinin gönüllü olarak öğrenmeye ayırdığı zamanın Carroll’un okulda öğrenme modelinin hangi ögesi ile ilgisi vardır? Sebat-Sabır.

18-) İlk defa girdiğiniz bir sınıfta öğrencilere nasıl yaklaşırsınız? Anlayışlı, sevgi dolu, öğrencilerini ve işini seven aynı zamanda önemseyen disiplinli biri olduğumu hissettiririm. Öğretmen olduğum için mutlu olduğumu, öğretmekten heyecan duyduğumu ve öğrencilerimle birlikte zaman geçirmekten keyif aldığımı onlara hissettiririm. Gülümser, gür bir sesle öğrencileri selamlar ve bakışlarımla sınıfı ısıtırım. Güzel giyinir ve bakımlı olurum. Güven verir ve onlara güvenirim. Kendimi tanıtır ve öğrencilerimi tanımaya gayret ederim. Yıl içinde nasıl bir yol izleyeceğimizi, ders işleme şeklimi ve derse ait müfredata çocukların nasıl bakması gerektiğini ilk derste anlatırım.

19-) Çoklu zeka kuramına göre sınıf içinde kullanılabilecek araç ve gereçler? Oyun, makale, şiir, hikaye, zaman çizelgesi, karikatür, yapboz, video, slayt, beyin fırtınası, proje çalışması, belgesel, deney…

20-) Kitabı Bahriye kimin eseridir? Piri Reis

1-) Aritmetik ortalamanın tanımı? Ölçüm sonuçların (puanların) tamamının toplanarak ölçüm sayısına (toplam öğrenci sayısına) bölünmesi ile elde edilen değerdir. Grubun başarı düzeyi, öğrencilerin öğrenme düzeyi, öğrencilerin ortalama başarı düzeyi hakkında bilgi verir. Öğrencilerin (grubun) bir derste (veya testte) başarısının en düşük veya en yüksek olduğu bilgisi aritmetik ortalamaya bakılarak öğrenilir. Mod ve medyana göre daha fazla bilgi verir. Tüm ölçümler hesaplanmaya katıldığı için; en istikrarlı ve güçlü vasat ölçüleridir. Aritmetik ortalamanın dezavantajı ise; aşırı uç değerlerden etkilenerek puan dağılımında tam gerçekçi bir sonuç vermez.

2-) Dünya ralli şampiyonasına katılan kadın yarışmacı? Burcu Çetinkaya

3-) Öğrencinin ilgi ve yeteneklerine göre öğretmene düşen sorumluluklar nelerdir? Her öğrenci tek ve biriciktir anlayışıyla çocukların bireysel farkları dikkate alınmalı çocukların farklı alanlara ilgileri olabileceği unutulmamalı. İlgisi ve yeteneği olan alan desteklenmeli, diğer alanları ise geliştirilmelidir. Örneğin, görsel mantıksal zeka alanını geliştirmek için çocuklarla hafıza kartları oyunları, 7 farkı bul bulmacaları vs yapılabilir.

4-) Bulunduğunuz yerde teknolojik imkanlar kısıtlı ise nasıl bir yol izlersiniz? Böyle bir durumda okul müdürüm ve değerli meslektaşlarım ile görüşerek okul ve çevre arasında ilişkileri kuvvetlendirmeye çalışırdık. Gerekli yetki ve mercilerden destek isteyerek öğrencilerimizin en kısa sürede teknolojik imkanlara kavuşmasını sağlamak için çalışmaar yürütürdük. Öğrencilerimizin teknolojik imkanlara kavuşana kadar da görev ve sorumluluklar üstlenerek öğrencilerimizin madur olmamaları için elimizden gelen her şeyi yapardım.

5-) Örgün eğitim nedir? 1. Formal Eğitim a) Örgün Eğitim b) Yaygın Eğitim 2. İnformal Eğitim Örgün Eğitim: Belli bir yaş grubundaki bireylere millî eğitimin amaçları doğrultusunda hazırlanmış eğitim programlarıyla okul çatısı altında, düzenli bir biçimde aşamalı ve kademeli olarak yapılan eğitimdir. Okul öncesi İlkokul Ortaokul Ortaöğretim (Lise) Yükseköğretim (Üniversite)

6-) 2019’da UNESCO yaratıcı şehirler ağına giren ilimiz hangisidir? 2019 UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı’na Afyonkarahisar

7-) Zararlı alışkanlıkları yok etmek için hangi teknolojik cihazlardan yararlanırsınız? Akıllı tahtadan bilinçlendirmek için konu ile ilgili görsel ve videolar izletilebilir. Ayrıca wc lere duman sensörü koymak sigara için caydırıcı olabilir. Okul çevresi ve bahçede kamera olması da kullanımı azaltabilir.

8-) Şans başarısı en düşük olan test yöntemi hangisidir? Yazılı Yoklamalar: Soru sayısı düşüktür. Bu yüzden Kapsam Geçerliliği ve Duyarlılık düşüktür. Şans başarısı yoktur, kopya riski düşüktür. Üst düzey düşünme becerilerini geliştirir. Sözlü yoklamalar: Sorular öğrenci tarafından konuşularak cevaplanır, sorular önceden hazırlanmalıdır. Şans başarısı yoktur, kopya şansı yoktur. Duyarlılık ve kapsam geçerliliği düşüktür. Doğru yanlış maddeleri: Duyarlılık ve kapsam geçerliliği yüksektir. Şans başarısı :%50 dir. İlkokulun ilk yıllarında tavsiye edilmez nedeni yanlış öğrenmeye sebep olabileceği için. Her soru bir bilgiyi ölçmelidir. Kısa yanıtlı maddeler: Cevabın bir cümle ya da kelime ile açıklandığı maddelerdir. Şans başarısı yoktur. Alt düzey (ezber) bilişsel becerileri ölçmede etkilidir. Çoktan seçmeli testler: Hazırlanması zordur ve uzmanlık ister, puanlanması kolaydır. Cevap anahtarı örüntülü olmamalıdır. Geçerlilik ve güvenirliliği en yüksek test türüdür. Şans başarısını düşürmek için şık sayısı artırılmalıdır. Eşleştirme maddeleri: Cevap seçenek sayısı, soru öncüllerinden fazla olmalıdır. Şans başarısı vardır. Çağdaş ölçme araçları: Yapılandırılmış grid (Izgara): Görsel ve sözel düşünmeye katkısı vardır. Şans başarısı çok düşüktür. Sorunun cevabı kutucuklardadır. Tanılayıcı dallanmış ağaç: Birbiriyle ilişkisi olan D/Y maddelerinden oluşur. Öğrencinin karşısına çıkacak soru bir önceki soruya verdiği yanıta bağlıdır. Kelime ilişkilendirme testi: Anahtar kavram verilir, öğrenci aklına gelen kavram ile ilgili bilgileri söyler. Portfolyo (Ürün seçgi dosyası): Öğrencilerin bir dönemdeki ya da yıldaki ürünlerinin koleksiyonudur. Süreçteki gelişimlerini gözlemlememizi sağlar.

9-) Radyo ve televizyon denetleme yayın izni verme yetkisi olan kurum nedir? RTÜK

10-) Sınıf duvarlarının renklerinin öğrenciler üzerinde etkisi nedir? Renkler öğrencinin fiziksel ve davranışsal durumunu etkilemekte ve güdülemeyi artırmaktadır.Okul öncesi dönemde renkler çocukların hayal gücüne katkı sağlamktadır. Nefes alışımız, kan basıncınaa, nabız, kas etkinliği, renklerle değişebilmektedir. Renklerin dilinde açık mavi gevşetici ve rahatlatıcı, koyusu uyancı, kırmızı heyecan verici ve kışkırtıcı, gerilim yaratıcı olarak görülmektedir. Okul öncesi ve ilkokullarda duvarlar pembe, üst kademelerde mavi veya yeişl, sanat sınıflarında kırmızı, bireysel öğretim sınıflarında sarı, bilgisayar sınıfları gri ya da bej olmalıdır.(Sınıf yönetimi ders notundan alınarak yazıldı) 3-6 yaş grubundaki çocuklar, parlak renklerin çekimine kapılırlar. Renklerin parlaklığı ve yoğunluğu yalnızca dikkatlerini çekmek için etkili olabilir; fazla uyarması öğrenmelerine katkı sağlamaz. Daha sıcak parlak renkler hem onların enerjilerini bütünleyici olur hem de gerginliklerini, kaygılarını, fazla heyecanlarını azaltarak öğrenmelerine de katkı sağlar. Anaokullarındaki sınıflarda çok parlak sarılar, kırmızılar yerine açık somon rengi, açık sarı veya açık şeftali rengi kullanılabilir. İlköğretime geldiğinde bu yaş grubundaki çocukların okul ortamında dikkat ve konsantrasyonlarının artmasına daha fazla ihtiyaçları vardır. Bejler ya da mavinin biraz daha fazla olduğu yeşiller bu yaş gruplarının sınıflarında uygun. Sınıflarda öğretmenlerin ve çocukların bakacağı duvarların diğer yan duvarlardan farklı olması önemli. Çocuklar ergenliğe girdikleri andan itibaren sıcak renklerden soğuk renklere geçiş yaparlar. Hala turuncu hayatlarında olsa da maviler ve yeşiller daha fazla tercih edilir. Mavi ve yeşil olgunlaşmanın, sakinliğin rengidir. (Makaleden alınmıştır)

11-) Teknolojiyi sınıf ortamında nasıl kullanırsınız? Teknoloji ile öğrenmeler desteklenerek daha fazla duyu organına hitap edebiliriz. Öğrendiklerini video, şarkı vb. şekilde destekleyerek hem öğrenmelerin kalıcılığını artırırız hem de öğrencileri eğlenceli bir şekilde derse etkin katılımını sağlar. Eba yoluyla diğer meslektaşlarla öğrenilen konu hakkında paylaşımlarda bulunulabilir, öğretmenler bilgilerin toplanmasını ve raporlaştırılmasını sağlar, e portfolyo aracılıgıyla öğrencilerin sürece katkıları kayıt altında tutulabilir, anında bilgiye ulaşmamızı sağlar, öğrencilere farklı öğrenme fırsatları sunarak kendi hızlarında ilerlemesine katkıda bulunabilecek yöntemler kullanmasını sağlar, projeksiyonlar yoluyla görseller yansıtılarak öğrencilerin görme duyu organını işe katmaları sağlanabilir, mikroskoplarla çocukların etkin katılımları sağlanabilir, benzetim yöntemi kullanılarak çocukların birincil elden deneyim yaşamaları sağlanabilir vb.

12-) Öğrencinin başarı düzeyini artırmada kullanılan yöntemler? Öğrencinin başarısı artırmak için öncelikle öğrencinin başarısız olduğu yönleri fark edilmeli ve nedeni araştırılmalıdır. Aile ile işbirliği yaparak ailenin desteği alınmalı, çocuğun bildiklerinden başlanarak ve bildiklerini pekiştirerek öğrencinin sürece istekli şekilde katılımı desteklenmelidir. Farklı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmalı, öğrencilerin sürece dahil olmaları daha çok yaparak ve yaşarak yapabilecekleri öğrendiklerini hayatlarına transfer edebilecekleri etkinliklere daha fazla yer verilmelidir, öğrencinin eksik olduğu konularda öğretmen ek öğretim etkinlikleri yaparak öğrenci başarısını artırmaya katkıda bulunabilir.

13-) Öğretmenin yüksek lisans ve doktora yapmalarının faydaları nelerdir? Bilimsel bilgi her zaman değişime açıktır ve sürekli olarak gelişir. Öğretmen bir mum gibidir etrafını bildikleri ile aydınlatır. Öğretmenin sürekli kendini geliştirmesini ve yetiştirmesini, farklı bilgiler öğrenmesini, bildiği bilgilerini pekiştirmesini sağlar. Öğretmen yüksek lisans ya da doktora programında bir araştırmacı görevi üstlenir ve yeni bilgiler keşfeder. Bu programlar öğretmenin üretmesine, bir konu da uzmanlaşmasına katkıda bulunur.

14-) Bilgisayar kullanmak bilgisayar biliyorum demek değildir cümlesini açıklayınız. Bilgi ve teknolojileri çok gelişmiştir ve birçok özelliği vardır. Bilgisayarın tam olarak özelliklerini bilmeden de bilgisayarı kullanmak tam anlamıyla mümkün değildir.

15-) Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip kara sınır komşusu hangi ülkedir? En uzun kara sınırımız Suriye’dir. (1939 Hatay’ın anavatana katılması ). En kısa kara sınırımız ise Nahçıvan’dır En eski kara sınırımız İran iledir. (Bu sınır Kasr-ı Şirin antlaşmasıyla çizilmiştir.) Yunanistanla olan sınırlarımızın bir bölümünü doğal koşullar karşılıyor. (Meriç nehri) Suriye Sınırı 877 Km- İran Sınırı 454 Km- Irak Sınırı 331 Km- Ermenistan Sınırı 325 Km- Gürcistan Sınırı 276 Km- Bulgaristan Sınırı 269 Km- Yunanistan Sınırı 203 Km- Nahçıvan Sınırı 18 Km Türkiye’nin Sınır Kapıları Yunanistan:İpsala, Uzunköprü, Pazarkule Bulgaristan:Kapıkule, Hamzabeyli,Dereköy Gürcistan:Sarp, Türkgözü, Aktaş Ermenistan:Akyaka Azerbaycan:Dilucu İran:Gürbulak, Kapıkö, Esendere Irak:Habur Suriye:Nusaybin, Ceylanpınar, Akçakale, Mürşitpınar, Karkamış, Öncüpınar, Cilvegözü, Yayladağı, Zeytin Dalı Türkiye’nin ticaret hacminde sınırlar önemli bir yer tutar. En önemli sınır kapıları ve bulundukları ülkeler şunlardır:Yunanistan ile İpsala, Bulgaristan ile Kapıkule, Gürcistan ile Sarp, Ermenistan ile Akkaya, Nahçıvan ile Dilucu, İran ile Gürbulak, Irak ile Habur, Suriye ile Cilvegözü ve Ceylanpınar En Son açılan sınır kapımız Zeytin Dalı Gümrük Kapısı'dır. Türkiye'nin en işlek sınır kapısı Kapıkule'dir.

16-) Pop şarkısı sevmeyen birinin son zamanlarda duyduğu şarkıyı ezbere bildiğini fark etmesi hangi öğrenme türüne girer? Gizil öğrenme

17-) Öğrencilerinize bir belgesel izlemelerini söylediniz ama hepsinin durumu el vermiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlersiniz? Günlük eğitim-öğretim programıma izlemelerini istediğim belgeseli ekleyerek bütün öğrencilerimin aynı anda izlemelerini sağlayarak fırsat ve imkan eşitliği oluştururum, öğrencilerimle daha sonrasında tartışma yaparak süreç hakkında geri bildirim elde ederim.

18-) Optik, Uzay Bilimleri, … vb. gibi fen alanlarını içeren lisedeki bilim dalı? Fiziğin alt alanları şöyledir:Mekanik, Elektromanyetizma, Optik, Nükleer fizik, Termodinamik, Atom ve molekül fiziği, Yüksek enerji ve plazma fiziği, Katıhal fiziği

19-) Nöbetçi öğretmen uygulamasının sebepleri? Okulda oluşabilecek aksaklıkları giderebilmek ve bu aksaklıklar çıkmadan önlem alabilmek amacıyla uygulanır. • Teneffüslerde görev alanında bulunmak öğrencilerin arasında dolaşmak ve ders zili çaldığında öğrencilerin sınıflarına girmelerini sağlamak • Nöbetçi öğretmen olarak teneffüs ve öğle aralarında öğrencilerin kontrolünü sağlamak.Öğrencileri katlardan kantine ve okul bahçesine indirmek.Okul dışına çıkmalarını önlemek için tedbir almak • Nöbetçi öğretmen olarak, öğretmen zili çaldıktan sonra öğretmenleri derse davet etmek, göreve gelmeyen öğretmenleri ve dersleri boş geçen sınıfları tespit etmek ve idareye bilgi vermek • Ders bitiminde okuldaki öğrencilerin güvenli çıkışlarını sağlamak • Beklenmedik olaylar karşısında gerekli önlemleri almak, durumu okul yönetimine bildirmek vb şeklindedir.

20-) Lise matematik dersinde öğrenciniz basit hesap makinası kullanmak isterse tepkiniz ne olur? Son zamanlarda bilgisayar ve hesap makinelerine dayalı tüm teknolojilerin eğitim alanında kullanılması hızla artmakta, bu araçların birçoğundan yararlanma ise tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin eğitimlerinde sürekli yaygınlaşmaktadır.Örneğin, Fransa, Polonya, İsviçre gibi ülkeler mezunlarının girdikleri yükseköğretime geçiş sınavlarında hesap makinelerine izin vermektedirler. Nitekim dünyada yaşanan değişimlere ve gelişmelere paralel olarak Türkiye’de yenilenen ilk ve ortaöğretim matematik öğretimi programlarında teknolojinin(bilgisayar ve hesap makinesi gibi) matematikle entegrasyonuna izin verilmeli bunun yanı sıra öğrencilerin sayısal verilerde pratik kazanabilecekleri etkinliklerle de öğrencilerin gelişimine katkıda bulunulmalıdır.

ŞUBAT 1.HAFTA 3.GÜN

1-) Bloom’un taksonomisi kaç alandan oluşur, bunlardır nelerdir? Bir piramit şeklinde kurgulanan taksonomide, bilişsel becerilerin sıralaması; bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme şeklindedir. Ancak bu çerçeve, 2001 yılında Lorin Anderson ve David Krathwohl tarafından yeniden gözden geçirilmiştir. Bu sayede, günümüz eğitim ihtiyaçlarına cevap veren bir niteliğe kavuşmuştur. Orijinal taksonomi, daha çok değerlendirme sürecine yardımcı olurken yenilenmiş taksonomi planlama ve her bir öğe arasındaki tutarlılığa odaklanmıştır. Yenilenmiş Bloom Taksonomisinde, “sentez” basamağı, “yaratma” adını almış ve “değerlendirme” basamağı ile yer değiştirmiştir. Son basamak olan “yaratma,” en karmaşık veya zorlu bilişsel beceriyi ya da en azından bilişsel görevler için bir tür zirveyi temsil etmektedir. Ek olarak, bilişsel süreç ve bilgi ayrıştırılmış; olgusal, kavramsal, işlemsel ve bilişötesi bilgi olmak üzere dörde ayrılmıştır.

2-) Kimya da elementlerin sınıflandırıldığı tablonun adı nedir? periyodik tablo

3-) Sınıf rehber öğretmenin sorumlulukları ve özellikleri nelerdir? a) Okulun rehberlik ve psikolojik danışma programı çerçevesinde sınıfın yıllık çalışmalarını plânlar ve bu plânlamanın bir örneğini rehberlik ve psikolojik danışma servisine verir. b) Rehberlik için ayrılan sürede sınıfa girer. Sınıf rehberlik çalışmaları kapsamında eğitsel ve meslekî rehberlik etkinliklerini, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisinin organizasyonu ve rehberliğinde yürütür. c) Sınıfındaki öğrencilerin öğrenci gelişim dosyalarının tutulmasında, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisiyle iş birliği yapar. d) Sınıfa yeni gelen öğrencilerin gelişim dosyalarını rehberlik ve psikolojik danışma servisi ile iş birliği içinde inceler, değerlendirir. e) Çalışmalarda öğrenci hakkında topladığı bilgilerden özel ve kişisel olanların gizliliğini korur. f) Sınıfıyla ilgili çalışmalarını, ihtiyaç ve önerilerini belirten bir raporu ders yılı sonunda ilk hafta içinde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisine iletir. g) Öğrencilerin ilgi, yetenek ve akademik başarıları doğrultusunda eğitsel kollara yöneltilmeleri konusunda psikolojik danışmanla iş birliği yapar. h) Okul müdürünün vereceği, hizmetle ilgili diğer görevleri yapar. İlköğretimde 1"inci sınıftan 5"inci sınıfa kadar olan sınıfları okutan öğretmenler de bu görevleri kendi sınıflarında; üst sınıflardaki sınıf rehber öğretmenleri gibi, öğrencilerinin yaş, gelişim, eğitim durumları, bireysel özellikleri ve gereksinimleri doğrultusunda, rehberlik ve psikolojik danışma servisinin eş güdümünde yürütürler. 4-) Televizyon da kamu spotlarının öğrenciler üzerindeki yansımaları nelerdir? Eğitim, sağlık, toplumsal kalkınma ve kültürel mirasın korunması gibi alanlarda hazırlanan kamu spotları, eğitici ve bilgilendirici niteliklere sahip multimedya içeriklerden oluşmaktadır. Kamu spotları toplumsal bir faydanın amaçlandığı alanlarda izleyicide ya da dinleyicide doğrudan bir düşünce veya davranış ile ilgili değişimin gerçekleşmesini hedeflemektedir. Bu değişim; bir konu hakkında farkındalığın arttırılması, yanlış bir algının değiştirilmesi, kazandırılmak istenilen bir davranışın teşvik edilmesi, toplumsal birlikteliği güçlendirilecek bir düşüncenin geliştirilmesi şeklinde gerçekleşebilmektedir. Ülkemizde kamu kurumları, çeşitli vakıflar ve bazı özel kuruluşlar tarafından farklı temaları konu edecek şekilde hazırlanan kamu spotları, radyo ve televizyonlar aracılığıyla yayınlanmaktadır. Planlanma, hazırlanma ve yayınlanma aşamalarında önemli bütçelerin ayrıldığı kamu spotlarının hedeflerine ne ölçüde ulaştıkları önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışma kapsamında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tarafından 2018 yılı içerisinde yayınlanması tavsiye edilen kamu spotları arasından seçim yapılarak, seçilen kamu spotlarının hedeflenen kitlede istenilen düşünce ya da davranış değişikliğini ne ölçüde gerçekleştirdiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan kamu spotlarının bazı algı ve düşünceleri değiştirmede etkili olduğu görülürken, bazı konularda yetersiz kaldığı görülmüştür. Ayrıca çalışmanın bulguları kamu spotlarının hazırlanması sürecinde kurgu, görsel efektler, seslendirme, müzik, sadelik ve anlaşılırlık, çarpıcı mesajlar gibi konuların üzerinde titizlikle çalışılması gerektiğine işaret etmektedir.

5-) Disiplinler arası yaklaşım nedir? Açıklayınız. Disiplinler arası öğretimde belirli bir kavram (ya da problem, konu) temel alınarak, bu kavrama değişik yönlerden ışık tutabilecek bilgi ve beceriler ilgili alanlardan alınarak bütünleştirilir. Burada temel amaç, dersin konusunu teşkil eden kavramın incelenmesi olmakla birlikte, bu süreçte rol alan değişik konu alanlarının kavramla ilgili bilgi ve becerilerinin öğrenilmesi de önemlidir. Yani disiplinler arası bir organizasyon sayesinde öğretim süreci, hem belirli disiplinlere ait bilgi ve becerilerin öğrenilmesine hem de bunların anlamlı bir biçimde bir araya getirilerek kullanılmasına yardımcı olur.

6-) Cumhurbaşkanlığı kültür ödüllerinde edebiyat ödülü alan kişi? İbrahim Tenekeci

7-) Eğitim döneminin başında ve sonunda öğretmenlere verilen seminerlerin sebebi nedir? Faydaları nedir? Bu seminer dönemi boyunca geride bıraktıkları eğitim-öğretim döneminde; eksiklikleri tespit etmek ve yeni fikirler ortaya koymak için yoğun şekilde emek harcar öğretmenlerimiz, okullarında. Talebelerin daha kaliteli eğitim alması için seminerlerde beyin fırtınası estiren öğretmenlerimiz aynı zamanda birbirlerini de daha iyi tanıma imkânı bulurlar.

8-) Ortaöğretim öğrencileri için düzenlenen teknoloji yarışmalarını fırsat eşitliği açısından nasıl buluyorsunuz? Fırsat eşitliği her bireyin eğitimden aynı oranda yararlanmasıdır. Bazı yapılan yarışmalar öğrencilerin bulunduğu ortama göre anlam kazanmaktadır. Bir öğrenci robot yapmak istediği zaman bunu gerçekleştirecek imkanının olması gerekir. Parçalara ulaşması gerekir. Kırsal bir bölgede teknolojik bir çalışma yapmak şehir merkezindeki öğrenciyle aynı sonucu vermeyecektir. İmkanları sağladıktan sonra belli projelere yönlendirilmesi daha doğru olacaktır. 9-) Uluslararası alandaki ilk serginin adı nedir? Türkiye tarihinde bilinen ilk uluslararası fuar “Sergi-i Osman”dır. İstanbul'da 1863 yılında düzenlenen fuarda Avrupa ülkelerine ait sanayi ürünleri ile birlikte yerli ve yabancı toprak ürünler sergilenmiştir.

10-) Sizce robot öğretmenler gelecekte yerimizi alabilir mi? Öğretmenliğin genel anlamda bilgiyi aktaran bir işlevi olduğu düşünülse de aslında çok boyutlu işlevleri vardır. Bunların başında iletişimde en önemli etken olan duygusal boyuttur. Kişiler arası iletişim kurabilme empati yapma dinlerken öğretirken öğrenme öğretme gibi pek çok duygusal boyutu bulunmaktadır. Robotlar sadece olanı aktaracaktır ama öğretmenlik olanı anlatmak değildir. Örtük işlev dediğimiz boyutu çok önemlidir. Bunu robotlar sağlayamaz.

11-) Dünyanın en büyük kıtası? Eski Dünya kara kütlesinin bir parçası olan Asya 44 391 163 km²'lik yüz ölçümü ile dünyanın en büyük kıtasıdır.

12-) Okullarda ne gibi durumlarla karşılaşacağınızı düşünüyorsunuz?

13-) Esasicilik? Geleneksel eğitim felsefelerinden kabul edilen esasici eğitim felsefesine göre eğitimin amacı, kültürel mirasın aktarılması yoluyla toplumu değiştirmeden korumaktır. Esasicilik akımının temelinde idealizm ve realizm vardır.

14-) Padişah imzasına ne denir? Tuğra denir. İlk Tuğrayı Osmanlı Hükümdarı Orhan Bey'de görüyoruz.

15-) Yapılandırmacı anlayış? • Bilgi bireyin eylemleriyle ve edindiği deneyimlerle ilişkili ancak bilişin dışında yapılandırılamayan bir olgu olarak görülebilir. • Yapılandırmacılıkta bilgi, hiçbir zaman kişiden bağımsız değildir. Bilgi bireysel olarak oluşturulduğundan insanların içindedir. • Yapılandırmacı öğrenmede gerçek ve doğru nedir? Sorusunun cevabı gerçeklik yerine “kabul edilebilirlik”, “uygulanabilirlik”, “ortak bilgi”, ve “yaşanabilirlik”tir. • Bu öğrenme türünde bireyler pasif değil bizzat öğrenmeyi gerçekleştiren olarak aktiftir. • Öğrenme, bireyin kavramsal çerçevesini oluşturan öznel gerçeklik üzerine temellenir. • Yapılandırmacılık daha çok bir felsefeyi yansıtmaktadır. • Yapılandırmacılık bilgi ve öğrenmenin doğasıyla ilgili bir yaklaşımdır.

16-) Güneş’e en yakın gezegen? Merkür

17-) Simülasyon tekniği ehliyet alımında objektif midir? Trafik pek çok faktörün bir arada olduğu toplumsal bir ortamdır. Simülasyon bunu sağlamada tabi ki yetersizdir. Araç kullanımında bile gerçek yaşam ortamında pek çok olayla karşılaşırız.ve tepkilerimiz her olaya değişik şekilde yansır. Öğrenme de her zaman gerçek yasam şartları uygulanmalıdır. Tehlikeli durumlar dışında. Ehliyet ise gerçek yasamla kazanılması gereken bir belgedir.

18-) Bloom taksonomisinin en alt basamağı nedir? Bilgi/hatırlama

19-) KHK ile ismi değişen Maliye bakanlığının yeni ismi nedir? Hazine ve Maliye Bakanlığı oldu. 20-) Kamu spotlarının velilere ve öğrencilere yönelik faydalı olduğunu düşünüyor musunuz? Kamu kurumları, bazı özel kuruluşlar ve sosyal yardımlaşma kuruluşları kültürel mirasın korunması, değerler eğitimi, toplumsal bilincin arttırılması gibi konularda çeşitli adımlar atmaktadır. Etkinliklerin tanıtımı, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda önerilerde bulunulması, yardım toplama faaliyetlerine toplumun teşvik edilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gibi çeşitli hedefler doğrultusunda kamu yararının gözetilmesinde kullanılan kamu spotları (Borzekowski ve Poussaint 1999: 181; Cury 2011: 191; Akova 2017:

16), günümüzde bu girişimler için en ideal yollardan birisi haline gelmiştir. Vatandaşların “televizyon izleme, radyo ve müzik dinleme” faaliyetlerine her gün ortalama 2 saatten fazla zaman ayrıldığı Türkiye’de (Türkiye İstatistik Kurumu 2015) kurumlar toplumu ilgilendiren konularda kamu spotları aracılığıyla etkili iletişim kurma fırsatına sahiptirler. Kamu spotlarının toplumun tüm bireylerinin anlayabileceği şekilde tasarlanmaları da oldukça önemlidir. Kamu spotlarında kullanılan; dilin anlaşılabilir olması, yazıların okunaklı olması ve simgelerin kültürel normlarla örtüşmesi verilecek mesajın tüm bireyler tarafından doğru olarak algılanmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca kamu spotlarının tasarımında mevcut dönemin ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerekmektedir Yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular kamu spotlarının etkin ve verimli kullanımı ile ilgili önemli noktalara dikkat çekmektedir. Kamu spotlarının etkili kullanımının; toplumun ihtiyaçlarının dikkate alınması, tasarımsal süreçlerin iyi yönlendirilmesi, kurgunun iyi planlanması, ilgi çekici öğelerin kullanılması, toplumun tüm fertleri tarafından anlaşılabilir olması, yansıtılmak istenin duygunun yoğunluğunun doğru ayarlanması gibi etkenlere bağlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada ele alınan kamu spotlarının, hedeflenen tutum ve davranış değişikliklerine ve bilinçlendirme amaçlarına ne ölçüde ulaştığı araştırılmıştır. Elde edilen bulguların kamu spotlarının değerlendirilmesi ile ilgili literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.

ŞUBAT 1.HAFTA 4.GÜN

25-) İşbirlikli öğrenme? Literatürde ‘’ Kubaşık Öğrenme ‘’ olarak geçer. Öğretmen merkezli eğitim anlayışından sıyrılarak öğrenci merkezli bir anlayışa geçilmiştir. Öğrenciler sınıf içinde çeşitli sayılarda gruplar oluşturur. Belirlenen konu üzerine birlikte çalışma yaparlar. Sınıf içinde olumlu bağlılık olmasına katkı sağlayan bir anlayıştır. Algılama ve zeka seviyeleri birbirinden farklı kişilerce oluşturulur.

26-) Teknolojiden yararlanarak doğal afetler konusunu nasıl işlersiniz? Teknoloji hayatımızın her evresinde yer almaktadır. Teknoloji bu kadar ilerlemişken doğal afetler konusunda da teknolojiden yararlanılabilmektedir. Teknoloji ile birlikte doğanın bize sunduğu imkanları doğru ölçülerde nasıl kullanmalıyız. Doğada var olan tahribatı nasıl en aza indirmeliyiz gibi konularda video izleterek çocuklarda özveri oluşturabiliriz. Ya da Afad’da görevli kişilerle video konferans yapabiliriz.

27-) 5E’nin basamakları? Giriş – Keşfetme – Açıklama – Değerlendirme – Derinleştirme

28-) Selvi boylum al yazmalım’ ın yazarı kimdir? Cengiz Aytmatov

29-) Dersten önce zamanı nasıl planlarsınız? Ders içi faaliyetlerin bir skalasını çıkarırım. Derse planlı ve hazırlıklı giderim. Bu sayede dersin 40 dakikasında yapılabilecek pek çok eylem planım olur. Derste o gün işleyeceğim konuya göre bir düzen ve zaman aralığı belirlerim. Derste kullanabileceğim materyallerimi önceden ayarlarım. Bu sayede zamandan tasarruf ederim. Derste öğrencilere vereceğim ve öğrenciden isteyeceğim örnekleri önceden belirlerim. Dersi Giriş – Gelişme – Sonuç olmak üzere üç aşamada planlarım. Zamanı en etkili ve verimli şekilde kullanmaya özen gösteririm.

30-) Sözel dilsel zeka nasıl gelişir? Okuyarak Çevredeki insanlarla etkili iletişimler kurarak Münazara ve sunum etkinliklerine katılarak Sözcük oyunları oynayarak Sınıf ortamında saygı çerçevesinde tartışmalar yaparak gelişebilir.

31-) PİSA hangi yaş grubuna uygulanan bir sınavdır ve kaç yılda bir yapılır? 15 yaş grubundaki çocuklara 3 yıl ara ile yapılmaktadır.

32-) Sınıf dışı tekniklerden iki tanesini söyleyiniz. Gezi (müze, kütüphane vb.) Gözlem

33-) Hiperaktive bozukluğu olan öğrencilere karşı sınıf içerisinde nelere dikkat edilir? Hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler aşırı hareketlidir ve dikkatlerini kısa süreli odaklayabilmektedirler. Çoğu zaman dikkatlerini ayrıntılara veremez. Çoğu zaman üzerine aldığı görevleri yapmakta sıkıntı çeker. Bu yüzden sınıf ortamında onlara küçük hedefler ve sorumluluklar vermeliyiz. Arka sıralarda değil de ön sıralarda oturmalarına dikkat etmeli göz teması kurmaya çalışmalıyız. Dış uyarıcılar onların dikkatini dağıtabileceğinden mümkün olduğunca az uyarıcı tercih etmeliyiz.

34-) Doğu Türkistanlılara işkence yapan devlet? Çin

35-) Mobil öğrenme hangi araçlarla sağlanır? İnternet teknolojilerinin kullanıldığı pek çok araçla sağlanabilmektedir. Telefon, televizyon, bilgisayar.

36-) Hedef yazarken kullanılan davranış alanları? Bilişsel, duyuşsal ve psikomotor

37-) Hong Kong hangi ülkeye bağlı özel bir idaredir? Çin Özel Yönetim Bölgesi

38-) Akıllı telefon kullanmanın zararları? Akıllı telefonlar yaydığı radyasyon sebebiyle parmaklarda kasılmalara yol açar. Kişide duruş bozukluğu oluşmasına yol açar. Elimizin altında internet bulunduğu için düşünüp fikir yürütmek yerine kolaya kaçıp hazır bilgiye ulaşmamıza yol açar. İnsanların en ufak bir problemde bile kafa yormak yerine telefonun insafına kendisini bırakmasına yol açar. Akıllı telefon ve internet kullanımıyla birlikte özel hayatın gizliliği ihlal edilmektedir.

39-) Öğrencilerden birinin fizik kimya biyoloji gibi derslerden ziyade müziğe ilgi duyması karşısında ne yaparsınız? Her çocuğun zihin yapısı, ilgi ve alakaları birbirinden farklıdır. Çocuk sayısal dersler yerine müziğe ilgi duyuyorsa kendi ilgi alanına yönlendirmeye çalışırım. Okuldaki müzik öğretmeni ile iletişim kurarak öğrenci için neler yapabileceğimiz konusunda fikir birliğine varmaya çalışırım.

40-) Sınıfınızda birlik beraberliği nasıl sağlarsınız? İnsan sosyal bir varlıktır ve toplumun içinde yaşar. Yaşadığı çevreden ve çevresindeki insanlardan mutlaka etkilenir. İşte kişilerin birbirlerine etkisi pozitif yönde olduğunda olumlu beraberlik sağlanır. Sınıftaki bireylerin ‘‘ben’’ olmaktan ziyade ‘‘biz’’ olduğu, birbirlerinin hakkını gasp etmediği, birbirlerine kötü sözler sarf etmediği durumlarda birlik beraberlik sağlanır.

41-) Doğal afetler ve göç hakkında insanlar nasıl daha fazla bilgilendirilir? Doğal afetler ve gıda konusunda insanları bilinçlendirmek için kamu spotları yayınlanabilir. Özellikle eğimli ve toprak kaymasına meyilli bölgelerde kişileri bu bölgeye ev yapmamaları yönünde tabelalar asılabilir. Dere yatağına ev yapmış kişilere ve ziyareti yaparak onların bilinçlenmesi sağlanabilir. Toprağı hor kullandığımızda toprak artık verim vermemeye başlamakta ve bu da göçlere neden olmaktadır. Bunun için toprağın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili çiftçiler bilgilendirilebilir.

42-) Halifeliği Osmanlı’ya getiren padişah? Yavuz Sultan Selim

43-) Siber zorbalık hakkında öğrencileri nasıl bilgilendirirsiniz? Teknoloji ve interneti gerçekten ihtiyaçları ölçüsünde kullanmaları gerektiğini söylerim. Kişisel bilgilerini ya da özel fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaları gerektiğini söylerim. Kendilerine tehdit içeren herhangi bir telefon ya da mesaj aldıklarında bunu saklamak yerine öncelikle aileleri ile paylaşmalarını söylerim.

44-) Güney Afrika’nın ilk siyahi cumhurbaşkanı kimdir? Nelson Mandela

45-) Empati? Bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu anlamaya, içselleştirmeye çalışmak demektir.

ŞUBAT 2.HAFTA 1.GÜN

1-) Erfelek Şelalesi hangi il sınırları içerisindedir? ? -Sinop Tatlıca Köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir, irili ufaklı 28 ayrı şelale bulunmaktadır.

2-) Anlamlı öğrenmeleri ders esnasında nasıl sağlarsınız? ? -Anlatımda bol ve farklı örnekler kullanılmalıdır -Konu resim, şema, grafik gibi farklı araçlarla desteklenmelidir. -Kavram ve ilkelerdeki benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durulmalıdır. -Bilgiler bir bütünlük içerisinde olmalıdır. -Kullanılacak örnekler, öğrencilerin geçirmiş olduğu yaşantılara uygun olmalıdır.

3-) Oyun konsollarının çoklu zekaya göre faydaları? ? -Oyun konsolları aynı anda birden çok zeka türüne fayda sağlayabilecek bir araçtır. Görsel-uzamsal olarak adlandırılan zeka türünde hem görmeyle hem de zihinde canlandırma yoluyla hafızaya alma, boyutlandırma ve görsel tasarımlar kurma yoluyla fayda sağlayacaktır. -Kinestetik zeka türünde ise beyin-beden koordinasyonu gelişecek ve konsol bu yönde fayda sağlayacaktır. -Çoklu uygulama ve oyunlarda arkadaşlarıyla oynayacağı oyunlarında sosyal zekasının gelişmesinde de fayda sağlayacaktır.

4-) Yeteneğin tanımı? ? - Bir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliği, istidat, kabiliyet, kudret - Bir duruma uyma konusunda organizmada bulunan ve doğuştan gelen güç, kapasite - Kişinin kalıtıma dayanan ve öğrenmesini çerçeveleyen sınır - Dışarıdan gelen etkiyi alabilme gücü

5-) Kaşgarlı Mahmut’un eseri? ? -Divanı Lügati’t Türk(Türk Diller Sözlüğü) Bağdat’ta 1072-1074 yılları arasında yazılan Türkçe-Arapça bir sözlüktür. Türkçe’nin bilinen en eski sözlüğüdür.

6-) Eğitimin kalitesinin artması ile teknolojinin ne gibi ilişkisi vardır? ? -Anlatılanları görmek ve izlemek tek boyutlu eğitimin üzerine bir çizgi çekmekte, birden fazla duyu organının eğitim sürecine teknoloji aracılığıyla dahil edilmesi ile eğitimin verimliliği artmaktadır. Sadece duvarda asılı olan Dünya ve Türkiye haritaları yerlerini internet bağlantılı akıllı tahtalara bırakmıştır. Böylelikle düz bir zeminde kısıtlı bir bilgiye erişebilen coğrafyalar hakkında çok daha kapsamlı bilgiler edinilebiliyor. Sadece kitap sayfalarında yer alan tarih bilgilerini video kanalları ile izleyerek öğrenmek mümkün. Bunun yanında öğrencilerin teknolojiye ilgilerinden dolayı derse katılım ve dikkat oranı artmakta dersler daha keyifli ve öğrenilebilir olmaktadır. Bilgiyi daha kolay ulaşılabilir kılması eğitim kalitesini de artıran bir diğer faktördür.

7-) Pekiştireç ne sıklıkla verilmeli? ? -Pekiştireç yeni ve öğrenilmesi güç davranışların değiştirilmesinde sıklıkla verilmeli, beceri kazanıldıkça azaltılmalıdır. Sürekli ödül almaya alışık çocuk maddiyatçı olur. Her yaptığı davranışa bir karşılık bekler. Bu nedenle zamanla ödül çekiciliğini ve etkisini kaybeder. - İstendik davranışın hemen arkasından verilmelidir. Fakat uygun miktarda ve zamanda verilmesine dikkat edilmeli böylece çocuğun pekiştirece doyması engellenmelidir. - Kullanılması planlanan pekiştireç tutarlı olarak verilmelidir. Çocukla etkileşim içinde bulunan kişilerin aynı pekiştireci tutarlı olarak sunması, pekiştirecin gücünü arttıracaktır.

8-) Alüvyal toprakların oluşumu? ? -Akarsular tarafından taşınan kil, kum, çakıl gibi maddelerin birikmesiyle oluşan topraklardır. Mineral ve organik madde yönünden zengin olan bu topraklar verimli oldukları için üzerinde tarım faaliyetleri yoğun olarak yapılır.

9-) Sınıf yönetimi değişkenlerinden iki tanesi? ? -Fiziki değişkenler: Aydınlık, temiz sınıf. Dersle ilgili işitsel görsel araçlar. -Beşeri değişkenler: Öğrenci, öğretmen, yönetici, aile. -Öğretimsel değişkenler: Tekrar, pekiştirme, geribildirim, transfer, zaman yönetimi.

10-) Drama yöntemini kullanmanın çocukların dil gelişimine katkısı? ? - Dil gelişiminin hızlı bir bilişsel süreci ve üst seviyede iletişim ihtiyacını beraberinde getirmesi drama yönteminin kullanımına olanak sağlamaktadır. Bu açıdan drama etkinliklerinin doğal ortamda daha etkili daha aktif bir katılımla hayatın provasını sağlaması dil öğretiminde yaratıcı nitelikli drama etkinliklerinin önemini kanıtlamaktadır. Yaratıcı drama etkinlikleriyle çocuklar, düşünme, konuşma, dinleme ve anlatma becerilerini kısacası iletişim becerilerini kazanmaktadırlar. - Çocuklar dil becerilerini, yaratıcı drama çalışmaları sırasında grupla kurduğu etkileşim sonucunda doğal yollarla geliştirmektedir. Hayal gücünü, yaratıcılığı ve estetik zevki geliştirme, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratma, sağlıklı iletişim kurabilme, dil becerisini (yazılı ve sözlü) kazandırma, yaşam deneyimi kazandırma, zihinsel ve psiko-motor gelişime katkı sağlama, kendine güven duyma ve karar verme gibi artırılabilecek birçok açıdan insan gelişimine ve yaşama uyumuna katkı sağladığı için drama eğitim ortamlarında kullanılabilecek bir araç ve kazandırılacak bir beceridir. - Drama; yazma, dinleme ve konuşma için hayal gücünün gelişmesini, bir metnin daha kolay çözümlenmesini ve birleştirilmesini sağlar .

11-) Derslerinde teknolojiyi takip eden öğretmen ile teknolojiyi takip etmeyen öğretmen arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendirirsiniz? ? - Teknolojiyi takip eden öğretmenler, Microsoft uygulamaları, akıllı tahtalar, Office, onenote gibi araçlarla öğretimin niteliğini artırmakta ve bu sayede günümüzdeki yaşanan teknolojik gelişmelerden uzak kalmayarak kendisini geliştirmekte yaşamış olduğumuz teknoloji çağında öğrencilerle daha sağlıklı iletişim sağlamaktadırlar. Teknolojiden uzak, öğrencilerin gereksinim duyduğu araçlardan haberdar olmayan öğretmenler ise bu konuda eksik kalmakta ve öğrenciye konuları aktarırken sadece geleneksel yöntemleri kullanarak aktarım konusunda sıkıntılar yaşamaktadırlar.

12-) Sınıf yönetimini etkileyen faktörler? ? -Sosyal Etkenler: Aile, toplumsal norm ve değerler, sosyal çevre, beklentiler, bilgi iletişim teknolojileri. -Eğitsel Etkenler: Okul yöneticilerinin yönetim tarzları (otoriter, demokratik, başıboş) , öğretmen nitelik ve eğitim durumu(alan bilgisi, meslek bilgisi, iletişim tarzı, tutumları, dersi işleyiş şekli) , sınıfın fiziksel durumu. -Psikolojik Etkenler: Öğrenci özellik ve ihtiyaçları (Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidi), öğretmen kişilik özellikleri.

13-) Ben dilinin faydaları? ? -Sorunların daha kısa sürede çözülmesini sağlar. -Çatışmaların büyümesini önler. -Yapıcı olduğundan iletişim kesilmez. -Suçlama ve yargılama olmadığı için iş birliğini sağlar.

14-) Anadolu’nun kapısı Türklere ne zaman açıldı? ? -1071 Malazgirt Savaşı’yla birlikte açılmıştır. Bizans ve Büyük Selçuklu ordusu, Malazgirt Ovası'nda (Muş ilinin bir ilçesidir Malazgirt) Süphan Dağı'nın eteklerinde karşı karşıya geldi. Türk ordusunun savunma pozisyonunda olduğu savaşta, Bizans ordusu hem sayı hem de teçhizat olarak üstün bir konumdaydı. Büyük Selçuklu Devleti Sultan Alparslan komutasında, Bizans ise Romen Diyojen komutasında karşı karşıya geldi. 26 Ağustos 1071'de süvarilerden oluşan Selçuklu ordusu, hilal taktiği ile Bizanslıları bozguna uğrattı. Zafer, Anadolu’nun kapılarını Türklere açmıştı. Gücü kırılan Bizans, artık bir tehdit olmaktan çıktı. Türkler, açılan kapıdan akın akın koştu. Beylikler ve Anadolu Selçuklular döneminde, Anadolu artık Türk yurdu oldu.

15-) Formal Eğitim? ? -Formal eğitim, planlı, programlı, bir amaç doğrultusunda belirli bir mekanda uzman kişilerin rehberliğinde düzenlenen bir etkinliktir. Eğitim sürecinin devam etmesinde en önemli noktaların başında planlı bir biçimde olmasıdır. Bu süreç okullarda belirlenmiş amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. -Süreç sonucunda olumlu davranışların kazanılması beklenir. -Eğitim belirli bir mekanda sürdürülür. -Amaçlı olarak hazırlanmış araç- gereç kullanılır. -Süresi sınırlıdır. -Süreç profesyonel eğiticiler tarafından yürütülür.

16-) Hatila Vadisi Milli Parkı nerededir? ? -Hatila Vadisi Millî Parkı, Artvin merkez ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

17-) Okulun fiziki özellikleri? ? Bina: Okul, şehir trafiğinden, sesten uzakta ve yeşiller içinde olmalı. İdeal olan okulun tek katlı olmasıdır. Eğer iki katlıysa güvenlik açısından merdivenler geniş ve parmaklıklı olmalı. Okulda acil durumlar için mutlaka ilk yardım odası ve ilk yardım materyalleri olmalı. Bahçe: Okulun mutlaka büyük bir bahçesi olmalı ve bahçede çocukların ilgisini çekecek, büyük kas gelişimini destekleyecek araç gereçler olmalı: Tırmanma Standı, Bisikletler, arabalar, plastik ya da tahtadan küçük bir ev, kum havuzu, kaydırak, salıncak, tahterevalli. Kış için kapalı bahçe ya da büyük bir oyun odası (spor salonu) ve hareket etmelerini( atlamak, zıplamak, koşmak vb) destekleyecek araç gereçler bulunmalı. Sınıf: Hijyen ve temizliğe dikkat edilmeli. • Mobilyalar çocukların boyunda olmalı ve mobilyaların sivri kısımları kaplanmalı. • Köşeler ve oyuncaklar çocukların özgürce hareket etmelerini destekleyecek şekilde düzenlenmeli. • Oyuncak ve eğitim materyalleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmeli ve dolaplar, çekmeceler, kutular etiketlenmeli (Bir oyuncak örneği ile oyuncağın ismini yazarak). • Çocukların yaş grubuna göre tehlikeli oyuncak ve materyaller sınıfta tutulmamalı ( Çocukların yutabilecekleri oyuncak parçaları, kesici aletler, kimyasal maddeler)

18-) Yaşar Kemal’in bozkırın tezenesi dediği kişi kimdir? ? Neşet Ertaş

19-) Bilginin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçişindeki anlamlı öğrenmenin adı nedir? ? -Kalıcı öğrenme

20-) Sokratik tartışma? ? -Sokrat tekniğinde amaç, insanların bildiklerinden hareketle önceden hazırlanmış sorular yardımıyla yeni bilgileri öğretmektir. Sokrates’in felsefi tartışmalarda uyguladığı yöntemin öğretime uyarlanmış şeklidir. UYGULANMASI -Yöntemin birinci aşamasında evet hayır sorularıyla öğrenci önceki öğrenmelerinden şüphe eder hale getirilir. - Öğretmen öğrenciye meydan okuyarak sorularla onu sıkıştırır. Ardından öğrencilerin yanlış bilgilerini fark etmelerine yardımcı olur. (ironi oluşturma) - İkinci aşamada öğrenci yanlışını fark etmiştir ve önceden planlanmış sorularla doğru bilgi buldurulur

1-) Pekiştirme? İstendik davranışın tekrar edilmesi için yapılan faaliyete denir. Pekiştirme pekiştirecin ortama eklenmesi ile ortaya çıkar. •Olumlu Pekiştirme: Ortama doğrudan organizmayı mutlu eden, hoşa giden bir uyarıcı katılır ve davranışın sıklığı artar. •Olumsuz Pekiştirme: Ortamdan organizmayı rahatsız eden, mutsuz eden uyarıcı çıkartılır. Organizma rahatlar ve davranış devam eder.

2-) Sera etkisi? Dünya, üzerine düşen güneş ışınlarından çok dünyadan yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Bu yansıyan ışınlar başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur, böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi denir.

3-) Kavram haritası? •Kavramlar arasındaki ilişkiyi gösterir. Ausubel'in "Anlamlı Öğrenme "yaklaşımını temel alarak geliştirilmiştir. •Dersin ya da konunun bir bütün olarak görülmesini sağlar. •Kavram yanılgılarını tespit etme ve gidermede kullanılır. •Ölçme aracı olarak kullanılır.

4-) Tsunami? Okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar , volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi olarak ortaya çıkar.

5-) Okulun fiziki yeterlilikleri öğrenciyi olumlu olarak nasıl etkiler? Okulların teknolojik donanımları ve fiziksel şartları öğrenci merkezli eğitim modelinin uygulanmasına, olumlu yönde katkı sağlar. Öğrencilerin sosyal yanlarının gelişmesine katkıda bulunur. Farklı öğretim, yöntem ve tekniklerinin kullanılmasına imkan sağlar. Okulun fiziki yeterlilikleri zaman kayıplarını ortadan kaldırır. Teknolojik aletlerin dikkat çekici olması, farklı araç ve gereçlerin öğrencilerin dikkat süresini uzatması, konsantre kayıplarının azalmasına sebep olur.

6-) Bölme işlemi öğretilmeden çarpma işleminin hatırlatılması hangi öğrenme ilkesine girer? Bilinenden bilinmeyene

7-) Çocukların kitap okumasını artırmak için neler yaparsınız? •Çocuğun kendi ilgilerine göre kitap seçmesine izin vermeli •Çocuğun kitap okuyabileceği bir alan oluşturmalı •Rol model olunmalı •Sınıf ortamında kitaplara yer vermeli

8-) Kollegyum? Biri soru soran, diğeri uzmanların kaynak kişilerin oluşturduğu cevap veren iki grup oluşturulur. Öğrenci grubu uzman gruba soru sorar, uzman grup cevap verir. Dinleyiciler, dinler ve not alır.

9-) Fay hattı? Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere Fay adı verilir.

10-) Bir gözlük bir şnorkel ve bir palet yardımıyla neyi gözlemlersiniz? Deniz

11-) Bilinçli internet kullanıcısı kime denir? •İnternette kötü niyetli insanların olduğunu bilen ve ona göre davranan •İnternet ortamında ailesine danışarak iyi faydalı ortamlardan yararlanan •İnterneti tüketim odaklı değil de üretim odaklı kullanan •Sosyal medya sitelerinde kişisel bilgilerini paylaşmayan ve başkalarının da özel bilgilerini paylaşmayan

12-) Düşün- Eşleş- Paylaş tekniği? Açık uçlu konu üzerinde, öğrenciler önce bireysel olarak yoğunlaşır ve konu ayrıntılarıyla irdelenir. Daha sonra öğrenciler eşleşerek konuyu irdeler. Son olarak ulaşılan sonuçlar sınıfa sunulur ve sınıfça paylaşılır.

13-) Cam, pil, kağıt vb. maddelerin toplanıp tekrar kullanılmasını sağlamaya ne denir? Geri dönüşüm

14-) Öğretmenlerin genel kültür konusunda bilgili olması yararlı mıdır? Yararlıdır. Hangi ders olursa olsun öğrencilerin sosyalleşmesini sağlamak ve onlara kültürü aktarmak bütün öğretmenlerin görevleri arasında yer almaktadır. Öğretmenin bu görevi yerine getirmesi için içinde yaşadığı toplumu, kültürel özellikleri ile birlikte tanıması gerekir. Öğretmenden beklenen sadece belirli bir alanda uzmanlık bilgisine sahip olması değil olayları, insanı, toplumu ve dünyayı ilgilendiren birtakım sorunları görebilmesi ve bunlar için çözüm yolları düşünebilmesidir.

15-) Değerler eğitimi nasıl verilmeli? Değerler Eğitimi; Hayata başkalarıyla uyum içerisinde devam edebilmek için gerekli olan bireysel davranışları şekillendirecek, çocukların kişiliğini, karakterini oluşturacak evrensel değerler şeklinde tanımlanır. Değerler eğitimi verilirken oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmak için öncelikle, izlenecek yol belirlenmeli ve bir değerler eğitimi programı tasarlanmalıdır. Program hazırlanırken okulların, öğretmenlerin ve bilim insanlarının bu sürece katkı sağlaması gerekir. İnsanların değerleri göz önünde bulundurulmadan eğitime devam edildiği takdirde nitelikli ve sağlıklı bir karakter oluşumundan söz etmek mümkün olmamaktadır.

16-) Sosyal medyada öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır? Öğretmen öğrenci ilişkisi aşılmayacak derecede olmalıdır, belli bir seviyede ilerlemelidir. Sosyal medya bilgi alışverişi için ve öğrencilerin derslerle alakalı durumlarda soru sormaları ile sınırlı kalmalıdır.

17-) Bir öğretmenin kendini geliştirmesi ve kitap okuması neden önemlidir? Bilgi hiçbir zaman durağan olmamıştır; sürekli eski bilgilerin üzerine yeni bilgiler eklenmiştir. Yetiştirilecek insan tipinin çağın gerektirdiği bilgilerle donanması her eğitim sisteminin başlıca hedefleri arasında yer almaktadır. Bilginin sürekli yenilenmesi ve çağın getirdikleri nedeniyle öğretmen kendini yaşadığı çağa , yeni yönelimlere ve teknolojiye uydurmak zorundadır. Bu zorunluluğun nedeni; öğretmenlerin toplumun temeli olan bireyleri geleceğe yön vermeleri için yetiştiriyor olmasıdır. Nitelikli öğretmen, gelişen bilim ve teknolojiyle doğru orantılı olarak daima kendini yenileyen geliştiren bir kişiliğe sahiptir.

18-) Sanal para birimi? Bitcoin

19-) Yeni eve taşınan birinin eski evin adresini unutması? Geriye ket vurma

20-) Eğitim dört duvar arasında gerçekleştirilemez sözünü açıklayınız. Okul her yerdir, öğrenimin, bilginin var olduğu her yer okuldur. Eğitim erdemli olmayı ve doğru kalabilmeyi öğretmenin yoludur. Tüm çaba ve yöntemler bu yola amil olmalıdır. İnsanı insan yapan ve kökten gelen değerler doğrultusunda insanı manen ve bedenen bir biçimlendirme çabasıdır. Bu haliyle eğitim dört duvara sıkıştırılamayacak kadar geniş ve kapsamlıdır.

1-) Kızılırmak hangi ilimizden denize dökülür? Samsun Bafra ilçesinden denize dökülür.

2-) Kaynaştırma öğrencileri ile ilgili işlemlerde okulda en yetkili kişi kimdir? Müdür

3-) Öğretmenlik mesleğinde size göre en önemli etik ilke nedir? Açıklayınız Bana göre en önemli etik ilke mesleki bağlılık ve sürekli gelişme ilkesidir. Bu ilkeye göre; Mesleki bağlılığın bir gereği olarak sürekli gelişmeyi sağlamak için öğretmenlerin: Meslekleri ile ilgili yeniliklere açık olması, mesleki performanslarını artırabilmek için kendilerine sağlanan eğitim olanaklarından en iyi şekilde yararlanması, mesleki yayınları ve teknolojik gelişmeleri sürekli izlemesi, yeni gelen meslektaşlarının işe ve çevreye uyumlarına yardımcı olması gereklidir.

4-) Bilgiye hızlıca ulaşmanın olumsuz yönleri nelerdir? Bilgiye kolay erişmek beyni yeterince çalıştırmamak, bilgiyi hızlıca sorgulamadan hemen kabullenmek, fazla araştırma yapmadan hazıra konmak, sosyal bağlantıların ve ilişkilerin zayıflaması vb. sorunlara sebebiyet veriyor.

5-) Öğrenmede öğrenenle ilgili faktörlerden iki tanesinin söyleyiniz. Olgunlaşma, zeka, hazır bulunuşluk, yaş, güdülenme…

6-) Sular altında kalan antik kentin adı? Zeugma kenti

7-) Gelişim dönemlerini bilmenin eğitimdeki önemi nedir? Gelişim dönemlerinin özellikleri bilmek, bireysel farklılıklar konusunda bilgi sahibi olmak; eğitim programlarının çocukların özelliklerine uygun olarak hazırlanmasında eğiticilerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Eğitim psikologları, gelişim alanı ile ilgili bilgi sahibi olmanın etkili bir öğretim ortamının sağlanmasındaki önemini özellikle vurgulamaktadır. Çocukların içinde bulundukları gelişim dönemlerini ve bu dönemlerin özelliklerini bilmek, aynı yaş grubundaki çocuklar arasında, bireysel farklılıklar olabileceğini göz önünde bulundurmak, ebeveyn ve eğitimcilerin çocuklardan beklentilerinin gerçekçi düzeyde olmasını sağlar. Bu nedenle öğretmenlerin çocukların gelişimsel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları, etkili bir öğrenme ortamını oluşturmalarını kolaylaştıracaktır.

8-) Telefonlardaki çeviri uygulamalarının ne gibi faydaları vardır? Kolaylıkla çeviri yapma imkanı buluruz, bununla birlikte bu araçların sunduğu imkânlar çeviri yapma ile sınırlı değildir. Birer sözlük işlevi de gören bu araçlardan yabancı dil öğretiminde konuşma, dinleme, okuma ve yazma etkinliklerinde yararlanılabilir. Örneğin sözcükler hem yazılı hem de sözlü olarak sisteme girilebildiğinden öğrenci, bir yandan sözcüğün anlamını ve cümle içerisinde kullanımını öğrenirken bir yandan da hem sözcüklerin telaffuzunu dinleyebilir hem de kendi telaffuzunu değerlendirerek varsa yanlışlarını düzeltebilir. Bunun yanı sıra deyimler, atasözleri, kalıp sözler gibi söz varlıklarının öğretilmesinde otomatik çeviri araçlarından yararlanılabilir. Ayrıca diller arasındaki yapısal benzerlik ve farklılıkların öğretilmesinde de bu araçlara başvurulabilir. Mobil uygulamaları sayesinde yer ve zaman sınırlaması olmadan bu olanaklara ulaşma imkânı sunması ise bu araçların en önemli özelliklerindendir.

9-) 2016’da İç Anadolu ile Karadeniz arasında açılan tünelin adı nedir? Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli

10-) Her 5 matematik sorusuna bir pekiştireç veriliyorsa hangi pekiştireç türüne girer? Sabit Oranlı Pekiştirme

11-) Eğitimde ödül ve cezanın yeri? Çocuğa, istenilen davranış ve alışkanlıkları kazandırmak. Çocuğu, kendisine ve çevresindekilere saygılı bir birey haline getirmek. Çocukta, dengeli ve sağlıklı bir davranış şekli geliştirmek. Çocuğun, yaşına uygun sorumluluk ve görevleri üstlenmesini, aynı zamanda bunları başarıyla yerine getirmesini sağlamak. Çocukta, istenmeyen ve yanlış kazanılmış davranış ve alışkanlıkları değiştirmek.

12-) Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde ki fiziksel ihtiyaçlar? Nefes alma, yemek, su, uyku ve cinsel ihtiyaçlar gibi insanın temelde yer alan insani ihtiyaçlarıdır.

13-) Şartlı refleks kime aittir? Pavlov

14-) Derse geç gelen öğrenciye tepkiniz nasıl olurdu? İlk ders için sınıfa kabul kağıdı isterdim. Bir dahaki sefere zamanında gelmesini belirtirim. Eğer bunu sürekli tekrar eden bir öğrenci ise bunun nedenlerini araştırıp, çözüm yolu bulmaya çalışırdım.

15-) Teknolojinin böyle ilerlediği bir çağda öğretmenlik mesleğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Öğretmenlik mesleği teknolojinin ilerlemesini ile birlikte daha da değer kazanacaktır. Sebebi şu şekildedir; Öğretmenler kullandıkları teknoloji ile öğrencilerde daha kalıcı öğrenmeler sağlayacaktır. Öğretmenler teknoloji sayesinde öğrencilerin edindiği bigilerin doğruluk derecesi konusunda onlara rehber olacaktır. Öğretmenler öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetleri açısından gelişimlerine ait bilgilere hızlıca tek tuş ile ulaşabileceklerdir. Okula devam problemi yaşayan veya ders konusunda eksikleri olan öğrencilere kolaylıkla ulaşabileceklerdir, böylelikle öğrencilerinde fırsat eşitliği sağlayabilecektir.

16-) Doğa ve Müze gezilerinin katkıları? Çocuklarda gözlem, yaratıcılık ve beğeni duygunun oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunur. Müzeler bir anlamda görsel eğitim araçlarıdır. Görerek, gözlemleyerek yapılan eğitim daha kalıcıdır. Geçmiş-günümüz bağlantılarını kurmalarında fayda sağlar. Çevre bilincinin kazandırılmasında fayda sağlar. Özellikle tarihi müze ve geziler sonucunda çocuklarda vatan sevgisi bilinci gelişir.

17-) Kişisel rehberlik? Eğitim sürecinde öğrencilerin “kişisel-sosyal” gelişim ihtiyaçlarını karşılamak ve böylece onların kişisel gelişim ve uyumlarına yardımcı olmak amacıyla yürütülecek rehberlik hizmetlerine kişisel-sosyal rehberlik denir.

18-) Türkiye ile Orta Asya’yı birbirine bağlayan özerk bölge? Nahçıvan

19-) İç Anadolu’yu Batı Karadeniz’e bağlayan tünel? Ilgaz Dağı 15 Temmuz İstiklal tüneli

20-) Dikkat ile Öğretim arasındaki ilişki? Öğrenme-öğretme sürecinde sunulan uyarıcıların farkına varılmasını, önemli ögelerin ayırt edilmesini ve işleme sürecine gönderilmesini en etkili şekilde sağlayan mekanizma dikkattir. Dikkatin sağlanmasında hem uyarıcı ile ilgili özellikler ve hem de bireyin kendisi ile ilgili özellikler önemlidir. Öğretim işiyle uğraşanlar, bireylerin gelişim özelliklerini dikkate alarak uygun dikkat stratejilerini seçmeli ve uygulamalıdır. Dikkat stratejisinin etkili bir şekilde kullanılmadığı durumda, dış dünyadan alınan uyarıcıların sadece bir kısmı (dikkatin sağlandığı uyarıcılar) işleme ünitesine alınabilecek, önemli bir kısmı işlenmeden atılacaktır. Ayrıca, sunulan uyarıcıların tümü hedeflere ulaştırıcı davranış değişiklikleri meydana getirmede aynı etkiyi sahip değildir. Sunulan birçok uyarıcı içerisinden hedeflere ulaştırıcı önemli bilginin seçilmesi ve sınırlı işleme ünitesine bu bilgilerin gönderilmesi de önemlidir. Gereksiz ayrıntılarla işleme ünitesinin meşgul edilerek önemli bilginin seçilememesi hedeflere ulaşmada ve zamanı kullanmada problemler yaratır.

1-) Ausubel öğrenme yaklaşımı nedir? Sunuş yoluyla öğretim stratejisidir. Anlamlı öğrenme ya da alış yoluyla öğrenme de denir. Bu yaklaşımda öğretmen önce ön örgütleyicileri öğrencilere sunar daha sonra kavramları tanımlar, açıklar ve olumlu olumsuz örnekleri verir. Daha sonra öğrenciler örnekleri karşılaştırır ve kendi örneklerini verirler. Öğretmen konuyu özetler ve genel bir değerlendirme yapar.

2-) Avrupa Birliğini ilk kez halk oylamasıyla reddeden ülke? Norveç.

3-) Mükemmelliyetçi anne babalara ne tavsiye edersiniz? Anne babalar çocuklarının kusurlarını çocuklarının başına kaktıklarında mutsuz bireyler yetişmesine sebep olur. Bu durumda çocukların kendilerine güvenlerini eksiltir ve başarılı olabilecekleri durumlarda bile çekingen kalmalarına neden olursunuz. Anne babalara, evlatlarının birer birey olduğunu hatta birbirlerinden farklı bireyler olduğunu hatırlamalarını tavsiye ederim.

4-) Önleyici rehberlik nedir? Öğrencilerde olumsuz davranışlar ortaya çıkmadan ve olumsuz etkileri görülmeden önlenmesini sağlayan rehberlik hizmetidir.

5-) Teknofest? Havacılık, uzay ve teknoloji festivali.

6-) Dersin giriş aşamasında yapılması gerekenler? Derse başlangıçta önce öğrencinin dikkati derse çekilir, daha sona öğrencinin bilgileri hatırlatılarak öğrenci yeni konuya güdülenir.

7-) Teknolojinin geri dönüşüme katkısı? Kaybedilen ya da kaybedilebilecek bilgilerin ve belgelerin sanal ortamlarda yedeklenmesini sağlar, öğrencilere verilen ödevlerin ve görevlerin bilgisayar ortamında kaydedilmesi ve paylaşılmasından dolayı kağıt israfını önler.

8-) Tepkisel koşullanma öncüsü iki isim? Skınner ve Pavlov.

9-) Uzayda ilk yürüyüş yapan isim? Aleksey Arhipoviç Leonov

0-) Ailede ve çevrede olumsuz davranışlar gösteren öğrenci için neler yapabilirsiniz? Öğrenciyi daha yakından tanımaya çalışırım, toplu etkinlikler planlayarak onu toplu etkinliklerde gözlemlemeye çalışırım. Eğer konu beni aşıyorsa rehberlik sevisine başvururum.

11-) Teknolojinin bilişsel gelişime katkısı? Bilgiye ulaşmak ve ulaşılan bilgileri karşılaştırmak teknoloji sayesinde artık daha kolay olduğu için ulaşılan bir bilginin diğerine transferi de kolaylaştı.

12-) Bloom taksonomisi bilişsel alan? Bilgi- kavrama – uygulama- analiz-sentez-değerlendirme

13-) 2020 Göçebe Oyunları? Bursa

14-) Motivasyon nedir? Motivasyon bireylerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranmaları sürecidir.

15-) 3 boyutlu yazıcının eğitime faydaları? 3 boyutlu görseller sayesinde, öğrenciler tarafından anlaşılması güç olan konuların anlatılması kolaylaşır. Derste anlatılacak konularla ilgili örneklerin küçük modelleri çıktı alınarak öğrencilerin derse olan ilgisi ve motivasyonu daha uzun süre korunur.

16-) Soru Alma, tepkide bulunma Bloom taksonomisinde hangi alana girer? Duyuşsal Alana girer.

17-) 2019 Cumhurbaşkanlığı Sanat Kültür ve Turizm ödüllerinde sinema dalında ödül alan kişi? Mesut UÇAKAN.

18-) Öğrenci ve öğretmen sayısı öğrenmeyi etkiler mi? Neden? Evet, etkiler. Tek öğretmenin olduğu kalabalık sınıflarda öğrenci öğretmen etkileşimi azdır ve öğretmene ulaşamayan öğrencilerde öğrenme diğerlerine nazaran daha azdır.

19-) Nanoteknolojinin yararları? Nanoteknolojinin faydaları, nanoteknolojinin avantajları denince akla ilk gelenlerden biri daha az maliyetli oluşudur. Maliyeti düşürerek, daha fazla üretim imkânı doğurur. Yaşam kalitesini arttırmada önemli bir rolü vardır. Tıp alanına kattığı artılar ile daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Tüm bunlar için harcanan zaman kontrol altına alınır ve maliyet kaybı en az seviyelerde olacak şekilde çalışmalar sağlanır. Nanoteknoloji sayesinde teknolojinin gelişim hızı artar ve daha verimli şekilde kullanılır.

20-) U-T bağını savunan iki isim? Pavlov- Gutrie- thörndike- Watson- Skınner

 


Kaynak: kamusaati.com