Mülakata Girerken Kılık Kıyafetim Ve Dış Görünüşüm Nasıl Olmalıdır?

Mülakata Girerken Kılık Kıyafetim Ve Dış Görünüşüm Nasıl Olmalıdır?


SORU
Mülakata Girerken Kılık Kıyafetim Ve Dış Görünüşüm Nasıl Olmalıdır?

CEVAP

a) Saçlar: Kadınlar bugün saçlarını abartıdan uzak yapmalı. Kısa ve orta uzunluktaki saçlar, düz veya hafif fönlü olarak kullanılabilir. Uzun saçlar arkadan at kuyruğu olarak tabir edilen şekilde toplanabilir veya topuz yapılabilir. Erkekler saçlarını kısa, temiz ve abartıya kaçmayacak şekilde taramalı ve mutlaka sakal traşı olmalıdır. 


b) Makyaj: Kesinlikle sade veya aşırıya kaçmayan bir makyaj tercih edilmeli. Aşırılıklar komisyon tarafından hoş karşılanmayacaktır.


c) Takı: Mümkün oldukça takılardan uzak durulmalıdır. Takılacaksa da uzun, sallantılı, ses çıkaran takılar yerine sade bir takı kullanılabilir. Erkeklerin zincir kolye, küpe gibi aksesuarlardan uzak durması tercih edilir.


d) Kıyafet: Kadınlar koyu lacivert, füme veya siyah tonlarında pantolun-çeket veya etek-çeket giyebilir. Bunun dışında uygun bir şekilde elbise veya etek tercih edilebilir. Az topuklu veya düz kapalı, boyanmış ve koyu tonlarda bir ayakkabı tercih edilmelidir. Erkekler koyu renk takım elbise (mümkünse lacivert), beyaz veya açık mavi bir gömlek giyebilir. Lacivert veya takım elbisenin tonuna uygun kravat takabilirler. Mümkünse rugan, klasik bir siyah ayakkabı veya kıyafete uygun bir ayakkabı tercih edilmelidir. Kılık kıyafet ve dış görünüş ilk izlenim adına önemlidir ve komisyon üyelerini önemsediğinizi, işinize değer verdiğinizi gösterir. Aynı zamanda kıyafetinizdeki renk seçimi, uyum ve temizlik kendinize güveninizi artırır ve mesleğe uygunluğunuzu yansıtır. GÖNDEREN
Katip Bey