İçişleri Bakanlığı

İçişleri Bakanlığı

Saltanat Neden Kaldırıldı?


1 kasım 1922 de kaldırıldı. Nedeni: Osmanlı devletine resmi olarak son vermek lozana her iki tarfından birlikte çağırılması. Ulusal egemenliğin önünde bir engel olarak görünmesi. Anadolu da çift başlığın bulunması.Cumhurbaşkanı Nereleri Ziyaret Etti

Kırgızistan
Zambiya
Güney afrika
Belçika
Kktc
Azerbaycan


Eserler Ve Yazarları

Kutadgu bilig:Yusuf Has Hacip
Divanı lügati türk: Kaşgarlı Mahmut
Atabetül hakayık: Edip Ahmet Yüknevi
Divanı hikmet: Hoca Ahmet YeseviYeni Sistemde Normlar Hiyerarşisi;

1)Anayasa
2)Temel Hak ve Hürriyetlere İlişkin Milletlerarası Antlaşma
3)Kanun/OHAL’de çıkarılacak Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri/Milletlerarası Antlaşma
4)Yürütmeye İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
5)YönetmelikAfrin Harekatı Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Adı zeytin dalı operasyonu. İlk cephe afrinin doğusunda azez de açıldı. Ypg ve pyd ye karşı mücadele edildi. Afrinin sembolü zeytin ağacı olduğu için bu isim verildi. Operasyonu yöneten komutan Metin TemeldirNuri Bilge Ceylanın Ödül Alan Filmi Hangisidir?

67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu' filminin oldu. Atatürk İlkelerini Sayıp Birer Örnek Veriniz?

Cumhuriyetçilik ilkesi: Saltanatın Kaldırılması
Laiklik İlkesi: Tevhidi Tedrisat Kanunun kabul edilmesi
Halkçılık İlkesi: Soyadı Kanunun Kabul Edilmesi
Devletçilik İlkesi: Beş Yıllık Sanayi Planlarının Oluşturulması
İnkılapçılık İlkesi: Hafta tatilindeki değişiklikler
Milliyetçilik ilkesi: Türk Dil Kurumunun açılmasıMütekabiliyet İlkesini Örnek Vererek Açıklayınız

Karşılıklılık; her bir tarafın eylemlerinin, diğerlerinin önceki eylemlerine bağlı olduğu ve iyinin iyi, kötününse kötü karşılık gördüğü aşağı yukarı eşit değerlerin değiş tokuş edilmesi olarak tanımlanabilir. Buna ‘quid pro quo’ (kısasa kısas) ilkesi de diyebiliriz. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1934 Karşılıklı Ticaret Antlaşmaları Senedi, artan iktisadi milliyetçiliği ve korumacılığın hızını en çok gözetilen ulus (MFN) ilkesini kullanarak serbest ticaret lehine kesmek için başlatılmış bir girişim olmuştur.Suriye Ye Yapılan Operasyonlar Nelerdir?

Fırat Kalkanı Harekâtı
Şah Fırat operasyonu
Zeytin Dalı HarekâtıMilli Güvenlik Kurulu(Mgk) Hakkında Bilgi Veriniz

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) 1982 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 118. maddesiyle bugünkü haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili kararların alınmasını ve gerekli kurumlar arası eşgüdümün sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirmekle görevlidir. MGK’nı ngündemini Cumhurbaşkanı belirler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları katılıyor..
MGK'ya cumhurbaşkanı olmadığı zamanlarda yardımcısı başkanlık edebilecek. Başbakan ve başbakan yardımcılarının olmadığı yeni dönemde MGK, cumhurbaşkanı başkanlığında, yardımcısı, savunma, içişleri, dışişleri ve Adalet bakanlarıyla, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarından oluşuyor..