Mübaşirlik

Mübaşirlik

Bitcoin Nedir?


Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.


Ötanazi Nedir?

Ötanazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak.


Sakarya Meydan Muharebesi Nedir? Önemi Nedir?

Sakarya Meydan Muharebesi, Atatürk tarafından çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesi ile anılan, Türk Kurtuluş Savaşı nın mühim bir muharebesi. Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşı nın dönüm noktası sayılır. İsmail Habip Sevük Sakarya Meydan Muharebesi nin önemini, 13 Eylül 1683 günü Viyana da başlayan çekilme, 238 sene sonra Sakarya da durdurulmuştur. sözüyle tasvir etmiştir.


Taç Mahal Nedir? Kim Tarafından Yapılmıştır?

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılan Taç Mahal, Hindistan’ın Agra şehrindedir. Şah Cihan’ın eşi mümtaz Mahal, on dördüncü çocuklarını doğururken vefat etti. Karısının ölümü üzerine iki yıl yas tutan Şah Cihan, devlet işlerinden elini eteğini çekerek kendisini sanata adadı. Eşinin birinci ölüm yıl dönümünde de Taç Mahal’in temellerini attı. Rivayetlere göre, Taç Mahal’in yapımı bittikten sonra aynısından bir tane daha yapmamaları için burada çalışan işçilerin kolları kesilmiştir. Eser Türk-İslam dünyasının en önemli mimari yapıları arasındadır. Ancak çevresindeki çarpık yapılaşma ünlü eserin geleceğini tehdit etmektedir. Taç Mahal Mimar Sinan’ın öğrencileri olan Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi tarafından inşa edilmiştir.


Koşullu Salıverme Nedir?

Koşullu salıverilme, iyi halli hükümlülerin cezalarının bir bölümünü ceza infaz kurumu dışında çekmelerine ve böylece belirli şartlara uymak kaydı ile özgürlüklerine daha erken kavuşmalarına imkan sağlayan, İnfaz Hukukuna ilişkin bir müessesedir.


Brexit Nedir?

Birleşik Krallık ın (İngiltere) Avrupa Birliği nden ayrılması, kısaca Brexit, çeşitli kişiler, çıkar grupları ve siyasi partiler tarafından Birleşik Krallık ın 1973 te Avrupa Birliği nin önceli olan Avrupa Ekonomik Topluluğu na katılmasından beri yürütülen bir siyasi hedeftir.


Sakarya Şiirinin Şairi Kimdir?

Necip Fazıl KısakürekGeneral Harbord Raporu Nedir?

General Harbord Raporu, I. Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Woodrow Wilson tarafından, Ermenistan ile olan ilişkilerin incelenmesi için Yakın Doğu ya gönderilen komisyon tarafından hazırlanan rapordur.


Tekâlifi Milliye Nedir?

Tekâlif-i Milliye Emirleri, Kurtuluş Savaşı nın dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ordunun ihtiyacını karşılamak ve Sakarya Savaşı na hazırlanmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa nın kanunla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı Ulusal Yükümlülük Emirleridir


İstiklal Marşının Kabul Tarihi Nedir?

12 mart 1921