Bekçilik

Bekçilik

“Kel Kız Teyzesinin Saçıyla Övünür. ” Atasözünü Açıklayınız.


Toplumsal değeri olmayan, sıradan, eğitimsiz, görgüsüz, cahil kişiler çevresindeki dost ve akrabalarının değerli özellikleriyle övünmeye, kendine bir pay çıkarmaya çalışırlar.


5. Fetih Kupası Okçuluk Yarışması 2017 Yılında Nerede Yapılmıştır?

Malazgirt, Muş


10 Tl Üzerinde Resmi Olan Matematikçimiz Kimdir?

Cahit Arf


“Eğri Otur, Doğru Söyle” Atasözünü Açıklayınız.

Yalnızca seni ilgilendiren konularda özgür sayılabilirsin, sana kimse karışamaz; istediğin gibi yer, içer, giyinir ve oturursun. Ancak toplumu ilgilendiren konularda doğru konuşmalı, yalandan kaçınmalısın; eğer çıkar kaygısı ile yalan söyler, doğruyu eğri diye gösterirsen toplumu ayakta tutan güven duygusunu sarsmış olursun.


100 Tl Üzerinde Resmi Olan 17. Yüzyıl Büyük Türk Bestekârı Kimdir?

Buhurizade Mustafa Efendi (Itri)


“Mahkeme Kadıya Mülk Değil.” Atasözünü Açıklayınız.

1. Hiçbir kimse, hizmet için bulunduğu kamuya ait bir makam ya da mevkide ömrünün sonuna kadar kalamaz. Ayrıca o yeri kendi malı ve mülküymüş gibi de kullanamaz. Gün gelir, yerine bir başkası getirebilirler. Bu sebeple geçici de olsa devlete ait olan yerleri işgal edenler, o yerlerde yetkilerini yanlış yolda kullanmamalıdırlar. 2. İnsan, yaşamı süresince güçlü makamlara gelebilir. Böyle makamlara gelince etrafındakilere böbürlenmemelidir. Çünkü gün gelecek, bu makamı bırakmak zorunda kalacaktır. Kadı: Eskiden mahkeme başkanlarına verilen ad.


2018 Yılında Vefat Eden Türkiye Ye Olimpiyatlarda Halter Dalında İlk Altın Madalya Kazandıran Sporcu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu


“Abanın Kadri, Yağmurda Bilinir.” Atasözünü Açıklayınız.

Bir şeyin değeri ona çok ihtiyaç duyulduğu zaman anlaşılır. Örneğin, hasta olunca sağlığın, meşguliyet arttığında boş vaktin kıymeti daha iyi anlaşılır. Bolluk zamanında fazla önemsenmeyen iki dilim ekmek, kıtlık zamanında kıymete biner.


Küresel Isınma İle Mücadele İçin, Yürürlüğe Sokulan Protokol Hangisidir?

Kyoto Protokolü


“Aça Dokuz Yorgan Örtmüşler Yine Uyuyamamış.” Atasözünü Açıklayınız.

1. Aç olan kimse, ne türlü rahatlık sağlanırsa sağlansın, dinlendirilemez; uyuyamaz. 2. Bir gereksinim içinde bulunan kimse, ancak onun giderilmesiyle rahata kavuşturulabilir.