EGM Pomem

EGM Pomem

Eylül 2018 Tarihinde Unesco “Öğrenen Şehirler Küresel Ağı”Nadahil Edilen Şehrimiz Hangisidir?


Bolu


Kültür Nedir?

Kültür, toplumların kendilerine özgü olan ve gelecek nesillere aktardıkları maddi veya manevi her şey. İnsana ilişkin bir kavram olarak kültür, tarih içerisinde yaratılan bir anlam ve önem sistemidir.


Mevlana’nın Akıllı İnsan Düşündüğü Her Şeyi Söylemez, Fakat Söylediği Her Şeyi Düşünür. Sözünü Açıklayınız.

Önemli olan insanın aklına her geleni dile dökmesi değildir. Çok konuşmak değil az konuşup öz konuşmak erdemdir. İnsanın ağzından çıkanların geri dönüşü yoktur. Bir konu hakkında konuşacak isek bin düşünüp bir söylemeliyiz. Söyleyeceklerimizi düşünüp tartıp öyle dile getirmeliyiz.


2018 Yılında Düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda Rekor Kıran İki Sporcumuz Kimlerdir?

Mete Gazoz, Yasemin Ecem Anagöz


Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir.


Soğukkanlılık Nedir? Bir Polis İçin Soğukkanlı Olmanın Faydaları Nelerdir?

Soğukkanlılık bir olayın çözümünde sakin olup düşünerek hareket etmek panikleyip yanlış bir hareket yapmamak demektir. Bir polis için soğukkanlı olmak ise çok büyük önem taşır, çünkü siz halkın huzuru güvenliği ve refahı için mücadele ediyorsunuz. Yapılan yanlış bir hareket yanlış bir adım korumaya çalıştığınız kişilere zarar verebilir ve bunun geri dönüşü olmaz.


Kıbrıs Meselesinde Uzlaşmacı Yol İle Bilinen, Ağustos 2018 Tarihinde Vefat Eden, Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kimdir?(2018 Ortaöğretim Kpss De Soruldu.)

Kofi Annan


Üsteğmen Apoletinde Kaç Yıldız Vardır?

2 yıldızYasa Nedir?

Kanun veya yasa, bir anayasal hukuk sisteminde, yetkili organlarca meydana getirilen hukuk kurallarıdır. Kanunlar, tüzükler, yönetmelikler birer hukuk kuralıdır. Yürürlükte olan hukuk kurallarının tümüne mevzuat denir.


Takım Ruhunu Açıklayınız.

Bir olay veya konu hakkında çalışma yapan bireylerin bir arada çalışıp olayı değişik tüm açılardan ele alıp incelemesi. Bir konu bireysel olarak ele alındığı zaman sadece bir açıdan incelenebilir. Olayın farklı yanları gözden kaçabilir. Olaya farklı bakış açısı kazandırılamaz. Çözüm aşaması gecikir. Takım ruhu olduğu zaman olay üzerinde birden farklı bakış açısıyla inceleme yapılır ve çözüm aşaması daha hızlı olur.