EGM Pomem

EGM Pomem

Dünyada En Kalabalık Nüfusa Sahip Olan İkinci Ülke Hangisidir?


Hindistan


İlk Yerli Üretim Piyade Tüfeğimiz?

Mpt-76Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ampulleri, enerjiyi verimli kullanan ampullerle değiştirin. Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken yalnızca fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da değerlendirin. İşiniz bittiğinde elektrikli cihazlarınızı düğmesinden kapatın. Saç kurutma makineleri çok fazla elektrik tüketir. Dikkatli kullanımla yüzde 10 enerji tasarrufu yapılabilir. Oda sıcaklığını bir derece düşürürseniz, evinizin ısınma masrafı yüzde 10 azalacaktır.


Mustafa Kemal Atatürk’ün Katıldığı Savaşları Sayınız.

 Trablusgarp Savaşı (29 Eylül 1911)  İkinci Balkan Savaşı (1912-1913)  Çanakkale Savaşı (18 Mart 1915)  Doğu (Kafkas) Cephesi (1916-1917)  Suriye-Filistin Cephesi (1917-1918)  Kurtuluş Savaşı (1919-1923)  Sakarya Savaşı (20 Ekim 1921)  Büyük Taarruz (4 Mart 1922)


Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisidir?

Tokyo(Japonya)


Sıkıyönetim Nedir?

Sıkıyönetim veya askerî adalet, askerî otoritenin, genellikle resmî bildirgesi altında, adlî yönetimi kontrol altına almasıyla işleme geçen kural sistemidir.


Milli Güvenlik Kurulu Üyeleri Kimlerdir?

 Cumhurbaşkanı  Cumhurbaşkanı Yardımcıları  Adalet Bakanı  Milli Savunma Bakanı  İçişleri Bakanı  Dışişleri Bakanı  Genelkurmay Başkanı  Kara Kuvvetleri Komutanı  Deniz Kuvvetleri Komutanı  Hava Kuvvetleri Komutanı


Dünyada En Az Nüfusa Sahip Ülke Hangisidir?

Vatikan


Ohal Nedir?

Olağanüstü hâl ya da kısaca OHAL, olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır


Müşterek Kararname Nedir?

Bakanın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından yapılan atama, Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanır. Buna üçlü kararname de denmektedir. Bunun fonksiyonu, kişinin görevden alınması için yine aynı şekilde Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanının söz konusu kararı onaylamasının zorunlu olmasıdır. Müsteşar, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür, Vali ve illerdeki diğer kurum Amirleri üçlü kararname ile atanır. İl Müdürü statüsünde olanlar.